Německý jazyk

Školní rok 2018/2019

Nyní zde nejsou žádné informace

 

Školní rok 2017/2018

Zájezd do Salzburgu

     V pátek 27.dubna 2018 nás čekal celodenní poznávací výlet do Salzburgu v Rakousku. Odjezd byl v časných ranních hodinách, přesněji ve 3 hodiny ráno. Sice jsme byli všichni ospalí a dospávali v autobusu, ale v Salzburgu jsme tak byli už v 9 hodin ráno, takže jsme toho hodně stihli.

     S průvodcem, který nás prováděl po celou dobu, jsme nejdřív navštívili Mirabellskou zahradu s Mirabellským zámkem. Interiéry zámku jsme si bohužel neprohlédli, ale i z pohledu zvenčí byl úchvatný. Při procházce po zahradě jsme mohli obdivovat neobvyklá seskupení různých květin do všelijakých tvarů a uprostřed toho všeho nádhernou fontánu.
K tomu jsme vychytali slunečné počasí, takže bylo všechno mnohem rozzářenější. Dál jsme z dálky ze známé ulice „Getreidegasse“ nahlédli na opevnění „Festung Hohensalzburg“. Následovala, bohužel jen vnější, ukázka Mozartova rodného domu. Další na programu bylo náměstí „Kapitelplatz“ a prohlídka velkolepého a nádherně zdobeného chrámu „DomQuartier Salzburg“.

     Naše poslední zastávka byla v Přírodovědném a technickém muzeu, kde se většině z nás velice líbilo. Expozice byla ponaučná, ale i zábavná. Z prohlídky celého muzea jsem se dozvěděla spoustu nových a zajímavých věcí, například o vesmíru, životě lesních zvířat a ryb, o lidském těle atd.
Nakonec jsme se rozešli v nákupním centru a kolem 18. hodiny odjeli zpátky domů.

     Viděli jsme tedy spoustu zajímavých míst a věcí, něco se i naučili a myslím si, že všichni jsme si tento výlet užili.

Fotky zde ve fotogalerii.

Pokyny k odjezdu

Školní rok 2016/2017

Poznávací zájezd do Drážďan

Závěr dubna letošního školního roku se na naší škole nesl v očekávání exkurze do německých Drážďan. Tato saská metropole nabízí různorodou škálu památek, parků i muzeí a mezi žáky II. stupně byl o zájezd velký zájem. V pátek 21. dubna nás tak vyrazilo 67, a protože cesta obvykle trvá přibližně tři hodiny, byl dvoupatrový autobus připraven už v 6:00.

V Ústí nad Labem se k nám připojil pan průvodce, bez něhož by náš počet nebyl úplný. Během přejezdu do Drážďan nás potom seznámil se základními informacemi o městě, včetně jeho historie a míst, na která se společně podíváme.

Po příjezdu do města na Labi vedly naše první kroky na náměstí Theaterplatz před slavnou budovou opery, která se pro nás stala nejvýznačnějším záchytným bodem. Tato stavba připomínající pražské Rudolfinum byla postavena podle projektu architekta Gottfrieda Sempera roku 1878. Náměstí před ní dominuje jezdecká socha saského krále Johanna, který vládl mezi lety 1854 – 1873.

Po krátké procházce kolem barokního kostela Frauenkirche, jehož opravená věž se tyčí do výšky bezmála 92 metrů, jsme dorazili až na náměstí Neumarkt, kde se v předvánočním období konají proslulé adventní trhy. Odtud jsme se už přesunuli ke Zwingeru, domovu světoznámých uměleckých děl, která jsou k vidění v tomto nádherném barokním paláci ze 17. století. Během návštěvy jsme na vlastní oči zhlédli známé obrazy od Tiziana, Rafaela či Rubense a odnesli jsme si silný umělecký zážitek.

Na Drážďanech je příjemné to, že si návštěvníci mohou historický střed města projít pěšky, tak jako my. Abychom si užili i jarního sluníčka, vydali jsme se po prohlídce Zwingeru na procházku k nedalekému nábřeží Labe, jehož proud zde umožňuje čilou vodní dopravu. V parku na Brühlské terase jsme si krátce odpočinuli a obdivovali přitom barevnou záplavu květin uprostřed zelenajících se trávníků.

Další důležitou zastávkou v našem programu se stalo Deutches Hygiene Museum – muzeum hygieny. Nachází se ve funkcionalistické budově na náměstí Lingnerplatz v blízkosti fotbalového stadionu Dynama Dresden. Zde jsme strávili přibližně 90 minut, během kterých bylo možné projít celým lidským životem od narození do smrti. Muzejní expozice se totiž věnuje vývoji člověka se vším, co k němu patří. Jednotlivé místnosti nabízejí zajímavosti o zrození, lidských nemocech, smyslech či emocích. Všechny nás velmi zaujaly interaktivní exponáty, spoustu věcí jsme si mohli sami vyzkoušet nebo zblízka a detailně prohlédnout. A současně jsme si trénovali porozumění jazyku, jelikož většina popisek byla psána pouze německy.

Protože nám během prohlídky muzea vyhládlo, využili jsme možnosti občerstvit se a nakoupit domů symbolické suvenýry v nedalekém obchodním centru, před kterým (nejen) nám na rozloučenou s Drážďany zahrála folková pouliční kapela. Domů jsme vyrazili spokojení a příjemně unavení s pocitem, že toto město stálo za návštěvu a že jsme si v jediném, avšak dlouhém dni vychutnali krásu, kterou nabízí.

Tereza Kupková

Poznávací zájezd do Drážďan

/album/poznavaci-zajezd-do-drazdan/dresden-1-jpg/ /album/poznavaci-zajezd-do-drazdan/dresden-2-jpg/ /album/poznavaci-zajezd-do-drazdan/dresden-3-jpg/